Nízkonákladové aerolinie můžete hledat pod různými názvy třeba: budget fly, low fare airlines a low cost airlines, nízkorozpočtové letecké společnosti, Jsou to letecké společnosti, které snižují na minimum své provozní náklady a tak mohou nabídnout levné leteneky a to někdy dost výrazně. Záleží to především na datu rezervace. Obvykle bývá, že čím dříve rezervaci provedete , tím nižší cenu letenky získáte. Může jít o mnoho měsíců dopřed. Musíte však počítat s minimalizovanými službami a všechno navíc, jako občerstvení, zavazadla, ale třeba i WC se platí zvlášť. Tyto stránky vám mají pomoci v orientaci těchto leteckých společnostech. Hledáte-li nízkonákladové letecké společnosti na vyhledávačích, můžete použít i další označen: air low cost, nízkorozpočtové aerolinie,low cost, lowfare, lowcost, airlowfare,, lowcosty, airlowcost, air low fare, nejlevnější lety.
Nízkonákladové aerolinie jsou alternativou cenově mnohdy výrazně levnějšího cestování letadlem. Z důvodu úspory nákladů se komunikace odehrává především přes internet. V porovnání se standarty klasických aerolinií je třeba zmínit některá negativa. To, že je za letu menší komfort a občerstvení jen za úhradu, není na krátkých linkách až taková katastrofa. Nelze ovšem spoléhat na časové dodržování letového řádu, což může být při návaznosti na jiný spoj problém. Důležité je také získat co nejpodrobnější informace, v jakém místě skutečně přistanete. Tyto aerolinie využívají levnějších regionálních letišť, která mohou být dosti vzdálená od cíle vaší cesty. V takovém případě je třeba kalkulovat s časem i náklady na místní přepravu. Kalkulace ceny letenky je značně nepředvídatelná, odvíjí se od momentální poptávky na konkrétní let. Nejčastěji nejlepší cenu letenky získáte při nákupu s několikaměsíčním předstihem, ale nemusí to být vždy pravidlem, hraje zde roli sezona, víkend, akce (významný koncert,fotbal atd) nebo i náhoda. Rozhodnete-li se pro určitý let za konkrétní cenu nakupujte ihned, cena se může velice rychle změnit. Zaplacená letenka bývá nevratná. Ceny letenek jsou většinou uváděny bez letištních a případně dalších vedlejších poplatků. Je třeba si dát na to pozor, protože letištní poplatky tvoří značnou položku celkových nákladů.
Obecný návod jak postupovat (u jednotlivých společností mohou být odlišnosti) :
Kupujete vždy jeden přímý let z bodu A do bodu B. Pokračujete-li dál jiným letadlem musíte koupit další letenku a to i v případě stejné společnosti. Spoje na sebe nečekají a nemusí na sebe navazovat. Nízkonákladové aerolinie nezajišťují ani transfer zavazadel na třetí letiště.
Na internetu si vyberte konkrétní let a přes internet zaplaťte pomocí mezinárodní embosové platební karty. Kartu musíte mít pro internetové platby aktivovanou . Využijete-li služeb prodejce (viz tyto stránky) letenek při stejných cenách můžete volit i jiný způsob platby, nejčastěji převodem peněz u účtu nebo v hotovosti.
Emailem obdržíte kód, který vám nahrazuje papírovou letenku. Doporučujeme email vytisknout a vzít sebou (není podmínkou)- potřebujete znát kód!
S pasem a tímto kódem se dostavíte na letišti k přepážce letecké společnosti a zde obdržíte palubní lístek. K registraci se dostavte včas. Všude je to trochu jinak, ale počítejte nejpozději 40 min.před odletem. Dostavíte-li se později než uvádí vaše společnost, do letadla se už nedostanete. Při registraci budete potřebovat osobní průkaz nebo pas.
V případě, problémů se zavazadly po příletu, se obraťte na zástupce aerolinií v odbavovací hale ihned po příletu. Ztrátu nebo škodu na zavazadlech musíte reklamovat bezodkladně v odbavovací hale u přepážky "Baggage claim". Na základě palubního a zavazadlového lístku s vámi sepíší protokol PIR a budou vás informovat o dalším postupu.
Lety mezi Dánskem a Belgií, Anglií, Francií, Německem, Řeckem, Itálií, Norskem, Španělskem, Maltou, Holandskem, Polskem, Portugalskem, Velkou Británií, Švédskem, Švýcarskem
Komentáře